آیا زندگی در مریخ امکان‌پذیر است؟ راه‌حلی برای زمینی‌سازی / Terraforming وجود دارد؟ پرونده پاسخ خواهد داد.

یافتن زندگی در سیاره‌های دیگر یک آرزوی ابدی برای انسان بوده. ما همیشه به آسمان نگاه کردیم و در ذهن خود، موجوداتی دیگر را تصور کردیم که همچون ما بر روی سیاره‌هایی همچون مشتری یا مریخ زندگی می‌کنند. در حقیقت ایده زندگی در مریخ ایده‌ای قدیمی است. انسان تا همین چند صد سال پیش باور داشت که بر روی مریخ موجوداتی قدبلند و چندپا زندگی می‌کنند. حتی تا پیش از سفر به ماه هم برخی از دانش‌مندان زمان باور داشتند که در سویه تاریک ماه، زندگی وجود دارد!

باور به وجود داشتن زندگی و تمدن در مریخ تا حدی زیاد بود که ادبیات قرن 18 و 19 میلادی تلاش داشته تا مشخصاتی از سکنه مریخ ارائه دهد. حتی در سال 1899 جایزه‌ای با نام Prix Guzman طراحی شد. رقم جایزه 100 هزار فرانک بود و شخصی تعلق می‌گرفت که با یک موجود یا بدنه فضایی ارتباط برقرار کند. یک بند مهم در این جایزه وجود داشت. ارتباط گرفتن با مریخ و سکنه مریخ جایزه‌ای نداشت. چون به اعتقاد بنیان‌گذار این جایزه یعنی Anne Gouget، انسان آن زمان به اندازه کافی از سکنه مریخ اطلاعات دارد. منظور خانم Gouget اطلاعاتی بود که در قالب قصه‌ها و مقالات شبه‌علمی منتشر شده بود.

این جایزه در انتها به فضانوردان آپولو 11 رسید.

سفر به مریخ

زندگی در مریخ / کلاس 101

برای شکل‌گیری زندگی در هر سیاره‌ای، نیازمند یک سری عنصر اصلی مثل جاذبه، اتمسفر، دما و اکسیژن کافی وجود دارد.

جاذبه مریخ ⅓ زمین است. اتمسفر مریخ به شدت نازک است و تنها 0.6% اتمسفر زمین است. هر بدنه آبی که در مریخ وجود داشته باشد، به خاطر اتمسفر نازک یا سریعا بخار خواهد شد یا یخ می‌زند. سطح اکسیژن در مریخ تنها 0.13% زمین است. دمای مریخ بین 140- درجه تا 20 درجه است. 

به عبارتی دیگر اگر همین حالا در مریخ بودید، یخ می‌زدید، از نبود اکسیژن ریه‌های شما غیرفعال می‌شد و به خاطر نبود اتمسفر، در خطر تمام اشعات خورشید بودید. 

زمینی‌سازی مریخ / Terraforming Mars چیست؟

زمینی سازی مریخ

روند زمینی‌سازی بر روی فعل و انفعالات شیمیایی و فیزیکی تمرکز دارد که ساختار یک سیاره را تغییر خواهد داد و آن را تبدیل به فضایی قابل زندگی خواهد کرد. در زمینه مریخ، ایده‌های مختلفی وجود دارد. شاید یکی از مهم‌ترین این ایده‌ها از سوی ایلان ماسک مطرح شده.

ایلان ماسک این ایده را مطرح کرد که دو قطب شمالی و جنوبی مریخ را با بمب اتم منفجر کنیم. این ایده باور دارد که با انفجار اتمی در دو قطب مریخ، امکان آب شدن یخ‌ها وجود دارد. اما مسئله اینجاست که این حجم از یخ تا 10 سانتیمتر سطح مریخ را پوشش خواهد داد. حالا ممکن است سطح آب را بالا ببرید، اما این آب یا سریعا یخ می‌زند یا بخار خواهد شد و از اتمسفر خارج می‌شود.

تنها مشکل زندگی در مریخ میزان آب نیست. همچنان باید به نازکی و ضخامت اتمسفر مریخ توجه کرد.